Harriet

 bígl bez PP (fena)
* 25.8.1992         12.10.2007
Matka a otec: ?
Kohoutková výška 37 cm

 

 

 

Harriet, původním jménem Zorka, se narodila 25.8.1992 jedné bíglí fenečce pocházející z tzv. pokusné linie bíglů, tedy bíglů chovaných v laboratořích na pokusy. Harrietka zdědila velkou odolnost vůči bolesti, přátelskou povahu, ale bohužel také velkou samostatnost, silný lovecký pud a neuvěřitelnou tvrdohlavost. 

Proč se Harriet jmenovala Harriet?  Inspirací mi byla jedna z hlavních postav kdysi populárního anglického televizního seriálu Dempsey a Makepeacová - rovněž seržantka Harriet Makepeacová byla nesmírně zvědavá, samostatná a lehce (a přitom velmi půvabně) šilhala, přesně jako tahle bíglička... Není to moc obvyklé jméno, ale je zvučné (Hery!!!) a po jeho zavolání k vám určitě nepřiběhne polovina psů z parku (bohužel ale někdy ani Herinka ;-)).

Život s laboratorním bíglem není jednoduchý. Kdo se snad domnívá (jako kdysi já), že na bígla platí obvyklé metody popsané v nesčetných kynologických publikacích, ten se krutě mýlí. Bígl je sice pes, ale  JINÝ PES než ti, o kterých se mluví v chytrých knížkách. Bígl je prostě takový ZVLÁŠTNÍ PES.... Kdo měl někdy bígla, jistě ví, o čem mluvím. Neustále jsme tak spolu prožívaly různé neuvěřitelné příhody, kterým se ostatní lidé smáli a na mě z nich šly mrákoty. S odstupem času jsem o tom aspoň psala článečky, třeba jak bíglíček létal nebo jak se parfémoval. Trvalo nám dlouho, než jsme k sobě našly cestu, nakonec se to však jakž takž povedlo. Pár veselých postřehů z našeho společného soužití najdete v článku Vzpomínka na jednoho zlobivého bíglíčka.

Herinka odešla do psího nebe dne 12.10.2007 po problémech s krční páteří, které jí působily veliké bolesti a prakticky znemožňovaly pohyb.  

Co Herinka uměla a co se nám spolu povedlo?

AGILITY                                          

Harrietka začala cvičit agility na jaře 1995, když jí bylo 2,5 roku. Po počátečních problémech s poslušností (podrobně popsaných v tomto článku) jsme se spolu na několik let zařadily mezi nejlepší týmy českého mini agility. Harrieta byla jeden z prvních psů v ČR, který začal závodit v elitní kategorii A3 (po jejím zavedení na jaře 1996) a setrvala v ní bez jediného dne přerušení (tím, že by sestoupila do kategorie A2) až do 8.10.2004, tedy 8,5 roku! Po třech letech v kategorii A3 získala titul A3 Šampion. Naše další velké úspěchy jsou: 2. místo v soutěži jednotlivců na Mistrovství ČR 1996, 3. místo v soutěži jednotlivců na Mistrovství ČR 1997, 2. místo v soutěži družstev na Mistrovství ČR 1998 a v roce 1999, 3. místo v soutěži Pes roku 1999 (z 250 psů), nominace do reprezentace psů bez průkazu původu v roce 1998.

Od roku 1999 závodila Harrieta také s mladou psovodkou Karolínou Eckschlagerovou. I s ní se dostala do kategorie A3, v roce 2001 a 2002 spolu vybojovaly 2. místo na Mistrovství mládeže, v roce 2001 4. místo na Mistrovství Slovenska a v tomtéž roce byly nominovány i do reprezentace psů bez průkazu původu. Rovněž obsadily 3. místo v soutěži jednotlivců, 1. místo v soutěži družstev na Mistrovství Evropy juniorů 2002 a zvítězily v soutěži Liga mládeže 2002 (soutěž pro psovody do 16 let).

Od podzimu 2003 závodila Herinka s Janou Mlčochovou, od podzimu 2005 si užívala zaslouženého důchodu a závodila už jen sporadicky.

VÝSTAVA

Harrieta sice neměla průkaz původu (kde by ho taky v laboratořích vzala ), ale v roce 1997 se zúčastnila výstavy voříšků a psů bez průkazu původu konané v Děčíně. Herinka se předváděla moc pěkně a byla ve výborné kondici, takže postupovala přes své konkurenty do dalších kol. Přesto bylo (nejen pro mne) docela velké překvapení, když celou výstavu vyhrála a porazila mnoho krásných soupeřů. A ta výhra, ta opravdu stála za to - veliké poháry, spousta granulí a dalších pochoutek. Z těch měla Herinka největší radost.