Essie (Essie Davis Beami Šahrak)

fena
* 29.7.2008
Otec: Alan Delon Beami Šahrak
Matka: Claybrook Lopez Jennifer
MDR: +/-
kohoutková výška 46,5 cm

 

 

 

PŮVOD

Dlouhosrstá vipetka Essie, celým jménem Essie Davis Beami Šahrak, se narodila 29.7.2008 ve Františkových Lázních v chovatelské stanici Beami Šahrak. Její matka Claybrook Lopez Jennifer byla v roce 2005 do ČR importována z USA, otec Alan Delon Beami Šahrak je z českého chovu, ale po rodičích z Německa.

Ve vrhu byli tři pejsci a dvě fenečky - jedna bílá se znaky a jedna hnědá, u které byl předpoklad, že zesvětlá a bude "blonďatá" po mamince... přesně jak jsem si to přála :-)! Bílá fenečka se sice nějakou dobu jevila jako živější a tudíž víc vhodná pro různé aktivity a psí sporty, kterým se už léta věnuju, ale když jsem se přijela na štěňátka podívat, abych si vybrala tu pravou holčičku, bylo rozhodnuto prakticky ihned - hnědá (tou dobou už spíš béžová) fenečka prostě přišla a přivítala mě, zatímco ta bílá si mě ani nevšimla! A protože věřím na lásku na první pohled ;-), měla jsem jasno. 

Essie se opravdu vyvedla po mamince - nejen zbarvením a výškou, ale patrně i povahou, neboť je dost temperamentní.  

 

VÝCVIK

Odmalička jsme procvičovaly poslušnost, neboť přivolání je u chrta nesmírně důležité, a žije-li ve velkém městě mezi spoustou aut, silnic, lidí a psů, hodí se znát i spoustu jiných povelů, pokud nemá být odsouzen k životu na vodítku. Na procházkách také praktikujeme aportování - takový sprint za míčkem hozeným pomocí vrhače tenisáků je pro Essinku náramná zábava! A navíc je schopna ten míček i stejně rychle přinést zpátky... Zkoušely jsme házet i létající talíř (dogfrisbee), ale to chrtíčka moc nebaví. Také cvičíme tzv. obíhačky - pes na povel a na vyslání oběhne nějaký svislý předmět, třeba strom nebo sloup, a za odměnu dostane svůj oblíbený aport.

Protože se však Essie dostala do smečky, kde se už léta pilně cvičí flyball, agility a dogfrisbee, nezůstaly jsme jen u cvičení v parku a trénujeme i na cvičáku. Týden před dovršením jednoho roku věku zvládla Essie na flyballovém tréninku sama proběhnout celou dráhu na box a zpátky, se vzornou otočkou na boxu a aniž by jí upadl míček. A navzdory nehezké zkušenosti z agility, kde se v plné rychlosti srazila s jiným psem, velmi slušně zvládla i nezbytné flyballácké střídání na dráze se psem před sebou i za sebou. Také díky tomu získala hned na svém prvním turnaji titul Fly20, a na podzim 2011 ho vylepšila na Fly19. Zatím byla schopna bez problémů se začlenit do každého družstva, do kterého se dostala, jen ještě musíme vylepšit "tah na branku", čili rychlost, jakou běží k boxu (zpátky táhne úplně špičkově). Její nejlepší individuální čas je 4,40 s.

V agility je Essinka trošku handicapována svou drobnou postavou - navzdory váze (necelých 8 kg) už se svými 46,5 cm bohužel patří do kategorie Large, a to znamená překonávat laťky ve výšce 55-65 cm. Tady máme ještě hodně co cvičit, i když většinu překážek už Essie zvládá velice slušně. Jen zoufale nemá ráda houpačku. Ke svému prvnímu závodu agility vyběhla Essie v srpnu roku 2010. Ačkoliv má její panička stále velké rezervy v navádění, splnila Essie v zimě 2012-2013 podmínky pro postup do elitní kategorie A3, a na jaře 2013 se jí dokonce povedlo v jedné takové zkoušce zvítězit, a to ve velice slušné konkurenci a na těžké trati.

Coursingu a dostihům se nijak systematicky nevěnujeme, spíš jen tak rekreačně, protože máme dost jiných aktivit, které chrtíčka očividně baví. Ale licenci samozřejmě máme, a video z prvního úspěšného coursingu můžete vidět ZDE. Na podzim 2010 a pak znovu na podzim 2013 získala Essie dokonce i titul mistra ČR v coursingu a titul CACT.

 

VÝSTAVY

Můžeme se pochlubit titulem Junior Šampion a Český šampion, čili 4xCAC a 4xBOB. A k tomu ještě jeden Středoevropský vítěz :-). Další tituly už nejspíš nepřibydou. 

 

ZDRAVÍ

Výsledek Essinčina MDR testu je: +/- . Více se o MDR dočtete ZDE. 

 

FOTKY

Essinčinu fotogalerii od malinkatého štěňátka až po současnost najdete ZDE.