Agility

Agility je sport pro psy všech plemen i neplemen, tedy čistokrevné psy i voříšky, a lidi všech věkových kategorií, od dětí až po důchodce. Pes překonává, obvykle na povel psovoda (ale někdy bohužel i bez něj ) různé překážky umístěné na parkuru (ohraničené ploše o velikosti 20x40 metrů). Pes je přitom zcela volný, nemá vodítko ani obojek. Psovod naštěstí překážky nepřekonává (s výjimkou některých her se zvláštními pravidly), ale usměrňuje psa svým pohybem, ukazováním a akustickými povely. Nesmí se ho však dotknout. Cílem je absolvovat stanovenou trasu v co nejrychlejším čase a především bez chyb. Trať mívá 12 až 20 překážek, ty jsou na parkuru postaveny podle fantazie rozhodčího (a obvykle i v souladu s pravidly agility).

Podle pravidel FCI, která jsou základem pravidel platících u nás i téměř v celé Evropě, závodí psi ve třech velikostních kategoriích - do 34,99 cm kohoutkové výšky (tzv. kategorie Small, v agiliťáckém slangu smolíci, smajlíci nebo psi bez nožiček), od 35 do 42,99 cm (tzv. kategorie Medium, v agiliťáckém slangu meďáci nebo psi s malýma nožičkama) a od 43 cm výše (tzv. kategorie Large, v agiliťáckém slangu lárdžové nebo velký psi). Kategorie se liší především výškou skokových překážek (pro malé pejsky jsou samozřejmě nižší než pro ty velké), výškou proskokového kruhu a délkou skoku dalekého. Ostatní překážky zůstávají shodné pro všechny kategorie.

Výkonnostní kategorie existují také tři – třída A1 pro psy začínající a méně zkušené, A2 pro psy zkušené a elitní třída A3 pro ty nejzkušenější a nejlepší. Agility lze provozovat buď jako zábavu, nebo i jako vrcholový sport – má i svoje mistrovství republiky a mistrovství světa. Podle toho je potřeba buď trénovat strašně moc, anebo stačí jen občas ;-).

Všechny zájemce o agility však musím důrazně upozornit, že AGILITY JE DROGA, a kdo jí jednou propadne, těžko jí odvyká ;-).

Nejvíce informací o agility (jak a kde můžete začít cvičit, úplná pravidla agility, různé klubové formuláře a dokumenty atd.) najdete na internetových stránkách Klubu agility České republiky – https://www.klubagility.cz

 

Jak takové agility vypadá v provedení naší smečky, můžete vidět v sekci VIDEA.