Coursing

Možná jste se s coursingem ještě nesetkali - není divu, v novodobém provedení je to velmi mladý sport, který simuluje lov kořisti v terénu. Pes pronásleduje a chytá návnadu (obvykle igelitový střapec), která je pomocí kladek a elektrického navijáku tažena terénem (někdy i přes překážky) před psem. Trať mívá 500-1000 metrů (podle velikosti psa, malá plemena mívají trať kratší, velká delší) a pes na ní musí osvědčit nejen svou fyzickou kondici a lovecký pud, ale i důvtip. Návnada tažená přes kladky totiž mění směr, takže je důležité, aby pes byl chytrý, vytrvalý a uměl si i správně nadbíhat. Rychlost je zde až na druhém místě, cení se především lovecký pud a umění "nadehnat si" kořist. Coursing milují hlavně psi, kteří "loví zrakem" (tzn. ti, kteří mají tendence honit vše, co před nimi prchá), zatímco “čmuchací psi”, kteří jsou zvyklí hledat stopu čichem, se o igelitovou návnadu většinou příliš nezajímají.  

V České republice mohou coursing běhat všechna plemena i neplemena psů (tedy i kříženci), I když nechrti se na některých závodech setkávají s určitými omezeními. Kromě chrtů můžete na coursingových závodech vidět například i pudla, šeltii, boston teriéra, výmarského ohaře, pitbulteriéra, československého vlčáka, bulteriéra, pinče, pumi, border kolii, novofundlandského psa, francouzského buldočka, malého knírače, labradora, rhodéského ridgebacka, kokršpaněla a další. V jednom běhu mohou současně startovat nejvýše dva psi jednoho plemene (je-li přítomen pouze jeden zástupce plemene, běží sám, tedy tzv. sólo běh). Rozhodčí hodnotí výkon každého psa přidělením bodů (za odolnost, vytrvalost, chytrost, úsilí vynaložené při chytání návnady atd.). Vítězí pes s vyšším počtem bodů (čas se neměří).

Nejvíce informací o coursingu (závody, tréninky, jak se zúčastnit, jak získat licenci apod.) najdete na internetových stránkách Českého Coursing Clubu - https://www.coursingcz.info/, nebo také na stránkách NordCoursing Clubu - https://coursing.riuna.cz