Vlevo Bonnie Fleur Elita Triumphans, vpravo Imagie Black Sakké.Pudl

O pudlech si mnoho lidí myslí, že jsou vhodní tak maximálně na gauč nebo na výstavy. To samozřejmě není pravda - pudl je velmi staré a původně lovecké plemeno, což znamená, že to s tím gaučem není tak horké. Ne že by si pudlík rád nepohověl, když tu možnost má, ale jinak není žádný povaleč. U mnoha pudlů přetrvává silný lovecký pud dodnes, další jsou blázni do aportování a jiní zase do skákání.

Pudl je velmi inteligentní, dokonce se ve výzkumech psí inteligence řadí na druhé místo (hned po border kolii). Určitě nejsem sama, kdo si myslí, že to, co je border kolie mezi velkými plemeny, je trpasličí pudl mezi plemeny malými. Je to skvělý společník, který chce být všude s vámi a radostně vítá každou činnost, kterou mu vymyslíte. A to si nevymýšlím - povídání o různých sportech a aktivitách, ve kterých se pudlové uplatnili a uplatňují, najdete v článku Pudl není gaučák. Ten před několika lety vycházel v časopise Pes přítel člověka jako seriál. 

Pudlové jsou čtyř velikostních rázů – toy, trpasličí, střední a královský. Také v barvách máte na výběr, od černé před hnědou, bílou, meruňkovou (apricot) až po červenou. Existují i vícebarevní pudlové (např. tzv. harlekýni), ale ti zatím nejsou uznaní FCI.

Údržby pudlí srsti se mnoho lidí obává, ale zbytečně – pokud nechcete mít doma výstavního šampiona a spokojíte se s moderním střihem, vystačíte s česáním 1x za týden (tedy pokud se váš miláček zrovna neproběhne bodláčím ;-) a cca jednou za dva měsíce s koupáním a stříháním. Pokud se vám to snad zdá moc, tak byste měli ještě vědět, že díky této péči nenajdete ze svého pudlíka doma ani chlup. Tím se mnoho jiných plemen pochlubit nemůže.

V České republice existují tři chovatelské pudlí kluby:

Klub chovatelů pudlů Praha

Klub přátel a chovatelů pudlů

Pudl Klub

Pokud byste si chtěli pořídit pudla s průkazem původu, poohlédněte se nejprve právě na těchto stránkách nebo se informujte u příslušného poradce chovu – tam se totiž scházejí údaje o všech nakrytých fenách a narozených štěňatech členů klubu.

No a o mých pudlích holčičkách se více dočtete, když zvolíte některou z nich v menu vlevo.